Hogyan tervezzünk kerékpártúrát?

Elugrunk szombaton a Balcsira bringázni? – olvasható az üzenet a csoportban. Szuper ötletnek tűnik, ne gondolkozz túl sokat vágd rá gyorsan, hogy „Igen!”

Persze aki gondolkozik, feltehet egy óvatos kérdést: „Mire gondolsz pontosan?” A válasz társaságonként eltérő lehet: „Találkozó az Osztyapenkónál reggel 6:00-kor, körbe is tekerjük a tavat, táv 438 km, 1423 méter szint, ha kényelmesen, bő 30-as átlaggal megyünk, 8:00-ra haza is érünk.” Szóval nem mindegy, milyen csoportban bukkant fel a kérdés, egy kerékpártúra nagyon sokféle lehet, és nem árt, ha van tervünk.

Mi a túránk célja? Lehet spontán kikapcsolódás, a környék felfedezése vagy egy hosszabb útvonal bejárása, egy kis művelődés, a környék kulturális, természeti látnivalóinak megismerése, a strandok vagy a legjobb fagyizók megkeresése. Mások számára a teljesítményről, a távról, emelkedők leküzdéséről, izgalmasabb terepeken tekerésről is szólhat...

Célunktól függően érdemes kiválasztani, hogy milyen társasággal vágunk neki. Barátokkal, családdal (akár kisgyermekkel), kisebb, nagyobb létszámban, vagy akár egyedül. Érdemes csökkenteni a kritikus pontok számát, minimalizálni a surlódások lehetőségét... Ennek megfelelően fontos, hogy tisztában legyünk az adott kerékpártúra előtt a saját kondinkkal és a társaság többi tagjának fizikai állapotával is. Sosem szerencsés, ha egy adott táv teljesítése valakinek meghaladja a képességeit, a nehézségi szintet a gyengébbekhez kell igazítani, rutintalanabbakkal, pedig kerüljük a veszélyes vagy forgalmas szakaszokat. Nehezebb emelkedők leküzdéséhez jó megoldás lehet az elektromos rásegítéses (pedelec) bringa.

Fontos az is, milyen kerékpár áll rendelkezésre, legyen alkalmas az adott túra teljesítésére. A túra/cross kerékpárok nyilván sokoldalúan használhatók, sportos célra az egyre divatosabb gravel bike-ok alkalmasak, terepre nyilván mountain bike az ideális, a „Jolly Joker” pedig a már említett pedelec.

A helyszín, illetve az útvonal választás szempontjából most szerencsés helyzetben van, aki a Balaton környékén gondolkozik, hiszen a Balaton Bike 365 rendszernek köszönhetően könnyedén választhat nehézségi szinttől, úttípustól függően track-et és csinálhat listát a látnivalókról is. Ha van megfelelő navigációs eszköz, gondolkozni sem kell a tájékozódás során, de a táblák követésének is van egy kellemes flow-ja. A tervezésnél fontos, hogy az időtartamot mindig kalkuláljuk túl, minél nagyobb a társaság, annál inkább. Bármelyik 5 percre tervezett megállás tarthat fél óráig, a fél órásra tervezett várlátogatás pedig két óra hosszan...

Fel lehet kerekedni Füreden, nyaralás közben spontán kerékpározásra, de vannak sokkal összetettebb, többnapos megmozdulások, amikor végig kell tervezni a szállásokat, utazást, logisztikát. A szükséges felszerelés összeállításapedig minden esetben fontos, nem csak az, hogy mit vigyünk magunkkal, hanem az is, mibe pakoljunk. Utóbbinál (például hátizsáknál) szempont, hogy bringázás közben és leszállva is kényelmes megoldást jelentsen. Pakolásnál törekedjünk a felszerelés szűkítésére, minél kevesebb fölösleges dolgot vigyünk. A legfontosabb szerszámokat, pótbelsőt ne felejtsük. Alapelv, hogy amit útközben biztosan megvehetsz (élelmiszerek), azt ne tedd be a hátizsákba.

A ruházatra külön fejezetben is kitérünk, hiszen rengeteg dologtól függhet, szerencsére már komplett iparág épült a kerékpáros cuccokra is, stílustól függően is megtalálhatjuk a megfelelőt, a hölgyeknek sem kell lemondani a csinos, de funkcionális öltözékekről és a gyerekeknek is készülnek speciális bringás ruhák.

 

Megosztás:Email
További információA GINOP-7.1.9-17 – 2018 – 00012 számú fejlesztés a Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térségben valósult meg. Célja, hogy az egész térségre vonatkozóan, átfogóan valósítson meg kerékpáros fejlesztéseket, bevonva a vérkeringésbe a partközeli és a háttértelepüléseket egyaránt.
Bezár