Kerékpártúrák Haranggal: interjú a Négy Évszak Bringatúrák főszervezőjével

A Füredről induló Balaton-felvidéki Őszi Bringatúrával rekordbeállításra készülnek a rendezők, a Négy Évszak Bringatúra-sorozat nevezői az idei évben biztosan több mint 2000-en lesznek. Ezzel a balatoni esemény Magyarország leglátogatottabb túrái közé emelkedett. A főszervezővel, Harangvölgyi Andrással készítettünk interjút a túrák életre hívásáról, illetve arról, miért érdemes eljönni az október 19-én, szombaton megrendezésre kerülő őszi bringatúrára.

„Harang” – ahogy legtöbben ismerjük – a hazai mountain bike-sport megteremtői közé tartozik, már a 90-es évek elejétől szervezte a legnagyobb Budapest-környéki versenyeket. A Duna Maraton és a Buda Maraton is sok ezer bringást mozgatott meg 20 év alatt. András bő egy évtizeddel ezelőtt tette át székhelyét a Balaton-felvidékre, és nem meglepő módon az itteni kerékpáros lehetőségek fejlődéséhez is hozzájárult. A BalatonBike365 projektben az északi régió felelőse, illetve az események rendezését is folytatta.

– Miért költöztél a fővárosból Balatonfüredre?

– Nagyon egyszerű, családi okok miatt, nagy szerencsével ide nősültem. Füred környékén jó lehetőség adódik bringázásra, így vittem tovább, amivel eddig is foglalkoztam. Mikor ide költöztem, éveken át jártam be a Balaton-felvidéket, megismerve az egész régió hangulatát, ösvényeit, kocsmáit, szőlősgazdáit.

harang

– Újra a kerékpározás lett a fő tevékenységed? Mint tudjuk, a BalatonBike365-ben az északi régió felelőse vagy.

– Az útvonalak kitáblázásának gondolata bennem is felmerült északon, és a Turisztikai Ügynökség, illetve a Kerékpáros Szövetség is látott benne fantáziát. Létrejött az egységes projekt, a BalatonBike365, amiben a másik két régióvezető kollega által is nagyon komoly útvonalfelmérés történt nyugaton és délen. Le kellett tisztázni a lehetőségeket és kitáblázni az útvonalakat, illetve azóta rengeteg más lehetőséget kínál a BB365 a bringásoknak.

– Hogyan kezdted újra az eseményszervezést?

– A tapasztalatok alapján úgy döntöttünk, folytatjuk, amit Budapesten csináltunk, a Buda Maratont követően 4 évig szerveztük a Balaton Maratont. Ez azonban versenyzőknek szólt, a versenypálya útvonala nehezebb és sokkal komolyabb lezárásokat, biztosítást, engedélyeket, biztonsági intézkedéseket igényel. Rohamosan kezdték beépíteni a településeket, magánerdők létesültek, nehéz volt olyan versenypályát csinálni, ami méltó a hagyományokhoz. Kitaláltuk, hogy nem versenyt csinálunk, hanem belevágtunk a túraszervezésbe. Először a Balaton Maratonból csináltunk túrát, aztán megpróbálkoztunk a téli túrával is. Utóbbira azt mondták sokan, hogy hülyeség, de végül nagy siker lett. Ezen felbuzdulva 6 éve megszületett a Négy Évszak túra. Akkor is és most is az a cél, hogy megmutassuk a Balaton különböző arcait. Évszakonként más útvonal, mert más a Balaton is.

– A négy évszak túrák hogyan alakultak az elmúlt években?

– A versenypálya útvonalak nehezebbek, a túraútvonalak könnyebbek. A Négy Évszak túrákat ezért úgy próbáljuk alakítani, hogy bármilyen bringás teljesíthesse. Szeretnénk, ha egyáltalán nem a versengésről szólnának, ezek nem teljesítménytúrák, hanem élménytúrák. Nincs limitidő és mindenki érmet kap a végén. De az se jó, ha gagyi a pálya, el kell találni az egyensúlyt, hogy meg kelljen dolgozni a teljesítésért. A tavaszi túra például elég nehéz volt, egy 62 kilométeres mountain bike pálya 1200 szinttel, mégis 700-an teljesítették. Tavasszal és nyáron a terep útvonalakat favorizáljuk az időjárás és a lehetőségek miatt. Ezeken mountain bike és trekking kerékpárokkal érdemes indulni. A téli túrán a csodálatos Balaton, a víz látványa kerül fókuszba, a csendet, a nyugalmat szeretik a résztvevők, főleg a parton haladunk kompátkeléssel a kiskörön. Ősszel pedig eltávolodunk a Balatontól Veszprémig, 80%-ban bringaúton. Minden túra más jellegű, más jellegű kerékpárral is tekerhetünk, az a cél, hogy minden kerékpároshoz szóljunk.

458218013_1027779186019061_4979325761016222189_n.jpg

– Hogyan változik a résztvevők összetétele?

– Sokan jönnek az Alföldről, országos szinten mindenhonnan, idén már külföldiek is, horvátok, osztrákok, szlovákok, szlovének, Erdélyből is. Összekapcsolják a túrákat 1-2 éjszakás szállással, a résztvevők 30-35%-a eltölt legalább egy éjszakát is Füred környékén. Rendkívül vegyes a társaság, fantasztikus a hangulat, más a túrázók motivációja, mint a versenyzőké.

– Mi jellemző a Négy Évszak túrákra, illetve mik az „extrák”, amik megkülönböztetik más kerékpártúráktól?

– Egységes a szervezés, egyértelmű a táblázás, jó az infrastruktúra. A résztvevőknek csak azzal kell foglalkozni, hogy jól érezzék magukat. A túrák 70%-ban kitáblázott bb365 útvonalakon haladnak, mi mégis 1-200 méterenként kiteszünk táblákat a túra idejére, nem kell nézni a telefont. Rendőri és polgári biztosítást, mentőt, biztonságérzetet adó hátteret adunk. Természetesen sok extrával is készülünk, például minden teljesítő természetes anyagokból készülő egyedi kézműves érmet kap, az őszi túrán például cseresznyfából gravírozva, vagy a téli túrán a Balaton tükrére utalva üvegből. A frissítőállomásokon is nem mindennapi nyalánkságok, zene, helyi szolgáltatók termékei várják a túrázókat. Például Manka kézműves szörpjei, lekvárja Barnagról, friss pogácsa stb. Sok dolog, ami máshol nincsen, például a nyári túra után fröccskóstoló, közös kompátkelés a téli túrán különjárattal. Igazából mi nem szeretnénk a jövőben sem nagyok lenni, ketten szervezzük a túrákat a feleségemmel. Inkább a meglévő túrák színvonalát szeretnénk még tovább emelni, hasonló számú résztvevő számára.

sportaktiv-negy-evszak-oszi-bringatura-ermek.jpeg

– Melyek a legvonzóbb dolgok a hamarosan sorra kerülő őszi túrában, kiknek ajánlod?

– Az őszi túra kizárólag aszfalton halad, ezért bármilyen időjárás esetén megtartjuk. Füredről Tótvázsonyig egy komoly mászás vár a résztvevőkre, aztán Veszprémig bringaút több rövid emelkedővel, Veszprémből pedig suhanás Alsóörsre a bringaúton és a part mentén vissza Füredre. Érdekessége, hogy az első fele nehezebb, a szentkirályszabadjai frissítőállomástól tulajdonképpen már megvan a teljesítés, hiszen lejt az út a Balaton partjáig. Szentkirályszabadján az Öntödében a helyiek csinálják a házi zsíroskenyeret, ez nagyon népszerű a túrázók körében! Az alsóörsi frissítőnél kézműves kalács és Manka lekvár vár, házi pogácsa és minden jó. Mivel a frissítőállomások általában kocsmákban, vendéglátó egységekben vannak berendezve, mindig lehet használni mosdót, sőt, a rajt/cél helyszínként szolgáló füredi sportcsarnokban öltözők, tucatnyi mosdó, zuhanyzó áll rendelkezésre, Fontos a közösségépítés is, nincs eredményhirdetés, de van tombola értékes nyereményekkel. A fődíj egy Kross kerékpár, de sok felajánlás érkezik helyi borászatoktól és más partnereinktől.

– Hol találnak az érdeklődők információt?

– Külön facebook-oldal tartozik minden túrához, illetve a Sportaktív.hu honlapon találhatók a nevezési információk.

Hanarg.jpeg
Megosztás:Email
További információA GINOP-7.1.9-17 – 2018 – 00012 számú fejlesztés a Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térségben valósult meg. Célja, hogy az egész térségre vonatkozóan, átfogóan valósítson meg kerékpáros fejlesztéseket, bevonva a vérkeringésbe a partközeli és a háttértelepüléseket egyaránt.
Bezár