1. Útadatok, jelmagyarázat
Közepesen hosszú, kis szintemelkedésű dél-balatoni túra, változatos úthasználattal.
A túra Balatonfenyves és Somogyszentpál között kombinálható a kisvasúttal is, de a kerékpárszállítás igényét érdemes előre jelezni.
A térképen a szaggatott vonal földutat jelöl.
2. Nehézségi tényezők a túrában
Balatonfenyvesen a túraútvonal keresztezi a 7-es főutat, fokozott óvatossággal haladjunk át.
A Kéthely-Hollád közötti szakasz meredek emelkedőt és lejtőt, valamint csúszós, sáros foltokat egyaránt tartalmaz.
A túra során kevés a vízvételi lehetőség, mindenképpen feltöltött kulaccsal induljunk el.
3. Hangulati leírás
Ezt a közel 60 kilométeres körtúrát azoknak ajánljuk, akik szeretnék magukat átadni a Balatonnak, ebben az eldugott szegletében tapasztalható meghitt hangulatnak. Nem meglepő módon a magyar tengertől néhány kilométerrel eltávolodva ugyanis már nem a vitorlásoké és a halászaté a főszerep, hanem a szőlőé, a boré, mely évszázadok óta formálja a tájat, jókedvet és megélhetést adva a helyieknek. De a földművelés, a régi paraszti szorgosság és buzgalom jelei is visszaköszönnek az útvonalon: a pásztorok védőszentjének, Szent Vendelnek a szobránál vagy éppen a vörsi Talpasházban érezhetjük át, hogy milyen egységben élt itt ember és természet évszázadokon át. Útközben egy ízig-vérig 21. századi borbirtokon pihenhetünk meg, ahol a termények legjava kerül a tányérunkra, a poharunkba pedig a legjobb helyi borok jutnak. A túra nagyrészt kis szintemelkedésű útvonalakon vezet, egyedüli kihívást a Parapli kilátó megközelítése jelent.
Érintett települések: Balatonberény, Balatonkeresztúr, Balatonmáriafürdő, Balatonfenyves, Tótszentpál, Kéthely, Hollád, Tikos, Szegerdő, Főnyed, Vörs, Balatonszentgyörgy
Kéthely és Hollád között több furcsa rész is van, kezdődik egy szántás melletti úttal ami már nem is létezik, jön egy homokos fal két lépcsőben, amire feltolni is nehéz a bringát, kitekerni lehetetlen a laza talaj miatt és a 30%-os emelkedes miatt. Majd Hollád előtt van egy árnyékos, homoru profilú lejtő ami gyönyörű de életveszélyes a masszív mennyiségű faág borítás miatt. Többi rész viszont teljesen oké, Berény Keresztúr közötti szolohegyre még érdemes kitérőt tenni, mert az remek zárás lehetne. Fenyvestol délre a homokos utak nem durvák, Kethelynel a domb nagyon szép. Vörs felé a vasút melletti rész iszonyat jó, haladós,
A túra egy igazi kihívás, de megéri a fáradságot. A leírását szeretném kiegészíteni azzal, hogy a túra Tikos és Hollád között is keresztezi a 7-es főutat, és itt még zebra sincs. Továbbá Vörs és Főnyed között kétszer kell keresztezni a Nagykanizsa-Balatonszentgyörgy vasútvonalat, ahol az egyik sorompó nélküli. Fokozott óvatosságot igényel. A Kéthely és Hollád közötti szakasz egyes részei kizárólag csak a profi mountain bikeosoknak ajánlottak. A meredek részekre a szintvonalak sűrűségéből előre lehet számítani, ezek leküzdése még gyalog is kihívás. Itt és a Pálmajor-Kéthely szakaszon is a földutak nagy része a mezőgazdasági és erdészeti munkagépek által használt. A talaj vagy agyagos, vagy száraz időben az említett gépek miatt több centi vastag, hintőpor finomságú lösszel borított. Nedves időben járhatatlan, még gyalog is. Nem viccelek, egy fatbike-kal ellenőriztem. Ezeken a helyeken haladni csak az út melletti szántásban, vagy erdősávban, a fák között tudtam. Az útvonal kitáblázása a települések közelében tökéletes, de benn az erdőben gyakran kellett az alkalmazást használnom, mert előfordulnak váratlan, kitáblázatlan letérők. Az alkalmazás pontosan megmutatja a helyes utat, használata egyszerű, de folyamatos üzemben jelentősen leterheli az akkumulátort. Akinek nincs helyismerete, vigyen magával power bank-et, vagy térképet. Jó bringázást mindenkinek.